A Tisza élővilágának emléknapján a folyón 2000 februárjában végigvonuló cianidszennyezésre és a pusztító vegyi anyag elleni védekezésre emlékeznek ma Szolnokon.

Az ökológiai katasztrófát az idézte elő, hogy 2000. január 30-án Romániában 25-30 méter szélességben átszakadt az aranymosással foglalkozó nagybányai Aurul román-ausztrál bányaipari vállalat Zazar község mellett lévő ipari derítőjének gátja. Becslések szerint százezer köbméter cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, onnan pedig a Szamosba és a Tiszába jutott. Az erősen mérgező, szennyező anyag 2000. február 1. és 12. között vonult le az Alföld folyóján.

A környezeti katasztrófa Magyarországon mintegy másfél millió embert veszélyeztetett, tömeges halpusztulást okozott, és ezer, halászattal vagy vízparti turizmussal foglalkozó ember megélhetését tette bizonytalanná. S, hogy hol jön ehhez a Rammstein? A LIFAD lemez egyik legjobb, ha nem a legjobb dala a Donaukinder alaptémájául a tiszai ciánszennyezés szolgált, bár a szám szövegében a Duna szerepel.